flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

СПИСОК ПРИСЯЖНИХ

СПИСОК ПРИСЯЖНИХ

Тетіївського районного суду Київської області,

затверджений рішенням Білоцерківської районної ради VIII скликання

Київської області

від 07.06.2023 р. № 170-16-VIII

 

БАКЛАЄНКО Дмитро Іванович

МЕЛЬНИК Ірина Василівна

МИКОЛАЄНКО Людмила Вікторівна

ПОБІРАЙКО Галина Броніславівна

ПОЛІЩУК Ігор Петрович

РИБКА Наталія Анатоліївна

РУДЕНКО Руслан Васильович

СКОРБЕНКО Сергій Миколайович

ФРАНЧУК Валентина Антонівна

ЧАЛОВА Діна Петрівна

ШУЛЯК Тетяна Вікторівна

 

ДО ВІДОМА ПРИСЯЖНИХ !

 

ЯКЩО ВИ:

дали згоду бути присяжним та побачили себе у затвердженому списку присяжних Тетіївського районного суду Київської області,

ТОДІ  ЦЯ  ІНФОРМАЦІЯ  ДЛЯ  ВАС ! 

1. Хто такі присяжні?

Відповідно до ст. 127 Конституції України у визначених законом випадках правосуддя в Україні здійснюється за участю присяжних.

Згідно зі ст. 63 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя.

Участь у здійсненні правосуддя в якості присяжних можуть брати тільки ті громадяни, які включені у списки присяжних та визначені за допомогою автоматизованої системи документообігу суду для розгляду конкретної справи.

2. Чому обрали саме Вас?

Відповідь на це питання є простою: тому що Ви погодились бути присяжним та відповідаєте вимогам до присяжного, що визначені чинним законодавством, а саме:

Ви  -  громадянин України, який відповідно до ст. 65 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», досяг 30-річного віку, але не досяг 65-річного віку, вільно володіє держаною мовою і постійно проживає на території Тетіївської об’єднаної територіальної громади.

Ви НЕ визнавались судом обмежено дієздатним або недієздатним;

Ви НЕ маєте хронічних психічних чи інших захворювань, що перешкоджають виконанню обов’язків присяжного;

Ви НЕ маєте незнятих чи непогашених судимостей;

Ви НЕ являєтесь народним депутатом України, членом Кабінету Міністрів України, суддею, прокурором, працівником правоохоронного органу (органів правопорядку), військовослужбовцем, працівником апарату судів, іншим державним службовцем, посадовою особою органів місцевого самоврядування, адвокатом, нотаріусом, членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя;

На Вас протягом останнього року НЕ накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення. 

 

3. Протягом якого строку Вас зможуть залучати до виконання обов’язків присяжного?

Відповідно до ч. 4 ст. 64 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» список присяжних затверджується один раз на 3 (три) роки. Тобто, протягом трьох років з моменту затвердження списку Вас можуть залучати для здійснення правосуддя в якості присяжного. 

4. Скільки часу може зайняти Ваша участь в якості присяжного?

Згідно з ч. 1 ст. 67 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» суд залучає присяжного для здійснення правосуддя на строк не більше одного місяця на рік, а якщо розгляд справи, розпочатої за Вашої, як присяжного, участі не закінчилось до моменту закінчення вказаного строку – то на весь строк розгляду такої справи. 

5. До розгляду яких категорій справ залучаються присяжні?

6. Хто визначає присяжних для здійснення правосуддя у конкретній судовій справі?

Добір присяжних для участі у здійсненні правосуддя здійснюється зі списку присяжних автоматизованою системою документообігу суду. Про те, що система обрала до участі у конкретній справі саме Вас, Ви дізнаєтесь із письмового запрошення суду.

Згідно з ч. 6 ст. 67 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» присяжний зобов’язаний вчасно з'явитись на запрошення суду для участі в судовому засіданні. Неприбуття в судове засідання без поважних причин вважається неповагою до суду, за що передбачена адміністративна відповідальність. 

7. Чи відпустять Вас з роботи?

Відповідно до ч. 5 ст. 67 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відмова роботодавця від увільнення Вас від роботи на час виконання обов'язків присяжного вважається неповагою до суду.

На час виконання Вами обов’язків присяжного у суді для Вас за місцем основної роботи зберігаються всі гарантії та пільги, визначенні законом. Крім того, час виконання Вами обов’язків присяжного в суді зараховується до всіх видів трудового стажу.

Під час виконання Вами обов’язків присяжного не допускається звільнення Вас з роботи або переведення на іншу роботу без Вашої згоди. 

8. Чи оплачується робота присяжного?

Згідно з ч. 1 ст. 68 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», присяжним за час виконання ними обов’язків у суді виплачується винагорода, що розраховується виходячи з посадового окладу суді Тетіївського районного суду Київської області з урахуванням фактично відпрацьованого часу.

Виплата вказаної винагороди здійснюється ТУ ДСА України в Київській області на підставі Вашої заяви, до якої потрібно додати копію паспорта громадянина України, копію облікової картки платника податків, довідку банківської установи про відкриття рахунку з реквізитами для перерахування коштів.

9. Чи поширюються на присяжного гарантії недоторканності?

На час виконання присяжними обов’язків із здійснення правосуддя на них поширюються гарантії незалежності і недоторканості суддів, установлені законом.

Обґрунтованим клопотанням присяжного заходи безпеки щодо нього можуть уживатися і після закінчення виконання цих обов’язків (ч. 3 ст. 68 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).

10. Чи можна відмовитися від обов'язків присяжного?

   Відмова від обов’язків присяжного чинним законодавством не передбачена.

Але, за відповідних обставин, згідно зі ст. 66 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» голова суду:

1) має право увільнити присяжного від виконання ним таких обов’язків на підставі заяви присяжного, що подається до початку виконання обов’язків, у разі:

2) зобов’язаний увільнити присяжного незалежно від наявності заяви, якщо стало відомо про те, що присяжний:

Крім того, присяжний може бути увільнений від виконання обов’язків у конкретній справі, якщо буде задоволено його відвід/самовідвід у порядку, передбаченому процесуальним законодавством або за поданням головуючого судді.

Також присяжний може бути усунутий від подальшої участі в судовому розгляді кримінального провадження у таких випадках:

1) у разі невиконання присяжним обов'язків;

2) за наявності обґрунтованих підстав вважати, що присяжний у результаті незаконного впливу втратив неупередженість, необхідну для вирішення питань кримінального провадження відповідно до закону.

11. В яких категоріях справ цивільного процесу бере участь присяжний?

Присяжні беруть участь у здійсненні правосуддя по таких категоріях цивільних справ, які розглядаються в порядку окремого провадження, а саме:

При цьому склад суду є колегіальним – 1 професійний суддя та 2 присяжних. 

12. Правила поведінки присяжного, який бере участь в судовому процесі

Присяжний зобов’язаний:

 

Присяжний не повинен ставати незалежним слідчим та самостійно займатись розслідуванням кримінального провадження, збирати відомості, що стосуються кримінального чи цивільного провадження, поза судовим засіданням;

 

Присяжний має право:  

  

Присяжний не має права:

13. Потрібно пам’ятати, що бути присяжним – це не тільки велика честь, а й відповідальність!

Чинне законодавство передбачає, що присяжні під час виконання своїх обов’язків у суді, тобто під час залучення до розгляду конкретної справи, є суб’єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Це означає, що на присяжних розповсюджується обов’язок у порядку і строки визначеному розділом 7 (ст. 45-52) вказаного Закону подати електронну декларацію.

Отже, якщо протягом поточного року Ви як присяжний будете брати участь у розгляді цивільної чи кримінальної справи, то у строк до 31 березня наступного року Ви зобов’язані подати декларацію.

За порушення законодавства щодо запобігання корупції передбачена адміністративна і кримінальна відповідальність, зокрема:

   Крім того, на час виконання обов’язків присяжного Ви стаєте спеціальним суб’єктом, для якого Кримінальний кодекс України передбачає кримінальну відповідальність за вчинення таких злочинів: